Powstaje, gdy jeden z rodziców decyduje się zrezygnować z pracy, by poświęcić swój czas na wychowywanie dzieci. Rodzicielstwo zastępcze staje się wówczas zawodem, więc oprócz wsparcia rodzina otrzymuje także wynagrodzenie.

WSPARCIE DLA RODZINY

  • pomoc specjalistów
  • ulgi dla dzieci
  • 1 131 zł miesięcznie na każde dziecko
  • 500 zł miesięcznie z programu „500 plus” na każde dziecko 
    (niezależnie od liczby dzieci i dochodu, wypłacany przez ZUS) 
  • wynagrodzenie miesięczne dla jednego z rodziców

Wszelkie kwestie związane z funkcjonowaniem rodzin zastępczych (w tym zawodowych) uregulowane są w przepisach ustawy z dnia 9 czerwca 2011 o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. W świetle prawa tworzą ją małżonkowie bądź osoba/osoby, które nie wstąpiły w związek małżeński, niebędące wstępnymi lub rodzeństwem dziecka. Zawodowym rodzinom zastępczym przysługuje wynagrodzenie wypłacane przez starostwo – kwestia ta została omówiona dokładniej niżej. Polskie prawo wyróżnia 2 rodzaje rodziny zastępczej zawodowej:

  1. pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego, w której dzieci znajdują się przez okres do 4 miesięcy (może być przedłużony do 8) w celu otrzymania doraźnej pomocy; w rodzinie może przebywać maksymalnie 3 dzieci w jednym czasie;
  2. specjalistyczna, która swoją pieczą obejmuje dzieci zdemoralizowane, niepełnosprawne, jak i nieletnie matki i ich dzieci; w rodzinie może przebywać nie więcej niż 3 dzieci.

Ponadto można wyróżnić wielodzietne rodziny zastępcze zawodowe, w których jednocześnie przebywa nie mniej niż 3, ale nie więcej niż 6 dzieci. Warunek ten może być zmieniony w przypadku liczniejszego rodzeństwa.