WARUNKI:

1) dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej;
2) nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej, oraz władza rodzicielska nie jest im ograniczona ani zawieszona;
3) wypełniają obowiązek alimentacyjny - w przypadku gdy taki obowiązek w stosunku do nich wynika z tytułu egzekucyjnego;
4) nie są ograniczone w zdolności do czynności prawnych;
5) są zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, co zostało potwierdzone zaświadczeniami o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka, wystawionymi przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz opinią o posiadaniu predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej wystawioną przez psychologa;
6) przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
7) zapewnią odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe umożliwiające dziecku zaspokajanie jego indywidualnych potrzeb, w tym:
a) rozwoju emocjonalnego, fizycznego i społecznego,
b) właściwej edukacji i rozwoju zainteresowań,
c) wypoczynku i organizacji czasu wolnego.
2. Pełnienie funkcji rodziny zastępczej niezawodowej lub zawodowej oraz prowadzenie rodzinnego domu dziecka może być powierzone osobom, które nie były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo.
3. W przypadku rodziny zastępczej niezawodowej co najmniej jedna osoba tworząca tę rodzinę musi posiadać stałe źródło dochodów.
Osoby spełniające powyższe wymagania biorą udział w profesjonalnym szkoleniu prowadzonym przez trenerów rodzin zastępczych, podczas którego zdobywają wiedzę i umiejętności do pracy z dziećmi, uzyskują informacje o prawnych regulacjach dotyczących pieczy zastępczej, pogłębiają wiedzę z zakresu pedagogiki i psychologii dziecka, zwiększają umiejętności opiekuńcze i wychowawcze oraz umiejętności rozwiązywania trudnych i konfliktowych sytuacji. Odbywają też praktyki w rodzinie zastępczej lub w domu dziecka oraz poznają inne rodziny zastępcze

Po dopełnieniu wszystkich formalności kandydaci do pełnienia funkcji rodziny zastępczej otrzymują świadectwo ukończenia szkolenia i zaświadczenie kwalifikacyjne.

Ostateczną decyzję o utworzeniu rodziny zastępczej dla konkretnego dziecka bądź dzieci podejmuje sąd.
Szczegółowych informacji na temat rodzinnej opieki zastępczej, warunków, jakie zobowiązani są spełniać kandydaci oraz na temat szkolenia udzielają pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lesznie – Zespołu ds. Pieczy Zastępczej – Pl. Kościuszki 4 b, 64-100 Leszno, pod numerem telefonu 65-529-68-38, 65-525 -69-68 i 65-529-68-33 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00.